ZAKAJ IMAJO INDIJANCI DOLGE LASE
V naši kulturi sta dolžina las in pričeska stvar osebnega okusa in trenutne mode. Toda lasje imajo veliko večji pomen za človeka, kot navadno mislimo.
Večina ljudi pozna svetopisemsko zgodbo o Samsonu in Dalili, ko je Dalila z zvijačo ostrigla lase Samsonu, in je ta izgubil vso moč. Zgodba je morda videti pravljica, vendar je v njej veliko resnice.
Neuporabni vojaki
Med vietnamsko vojno je ameriško ministrstvo za obrambo v indijanskih rezervatih iskalo Indijance, ki so se odlikovali po sposobnosti preživetja v naravi, bili izvrstni stezosledci ali imeli druge izostrene sposobnosti. Ko so jih našli, so jih vpoklicali k vojakom. Toda zgodilo se je nekaj nepričakovanega: Sposobnosti, ki so jih kazali v rezervatu, so kot vojaki skrivnostno izgubili.
Skrivnosti so skušali priti do dna, zato so z njimi opravili številna testiranja. Ko so jih spraševali, zakaj mislijo, da so bili tako neuspešni na terenu v Vietnamu, je večina vojakov Indijancev dejala, da so potem, ko so jih ostrigli tako kot druge vojake, izgubili svoje sposobnosti. Niso več mogli »začutiti« sovražnika, ne »brati« pretanjenih znamenj, niti pridobivati zunajčutnih informacij.
Testiranje prinese rešitev
Da bi preverili, ali je striženje res vzrok izgube posebnih sposobnosti, so v rezervatih poiskali še nekaj dolgolasih Indijancev z bolj izraženimi sposobnostmi in jih preverili glede sposobnosti preživetja v naravi. Na podlagi tega so sestavili dvojice, ki so dosegle približno enake izide na testiranju, in enega od dvojice ostrigli tako, kot strižejo vojake. Nato sta morala oba opraviti enake teste na terenu še enkrat. Izkazalo se je, da je ostriženi Indijanec dosegal slabše izide kot prvič in se tudi slabše odrezal v primerjavi s sodelavcem v paru. Po končanem testiranju so strokovnjaki vojaškemu poveljstvu priporočili, naj Indijancev, ki jih uporabljajo pri posebnih nalogah, ne strižejo. Pozneje so to s Kirlianovo fotografijo dokazovali še nekateri drugi, osebo so posneli pred striženjem in po njem, in spremembe so se opazile tudi na fotografiji korone prsta.
Vsak del telesa ima svoj namen, prav gotovo ga imajo tudi lasje, čeprav se nam, pripadnikom zahodne civilizacije, zdijo brez posebnega pomena, morda le kot varovalo glave pred mrazom ali kot okras. V resnici so lasje nekakšno podaljšano živčevje, zelo izpopolnjene antene, ki možganskemu deblu, limbičnemu sistemu in neokorteksu posredujejo pomembne informacije. Lasje (tudi brada) prenašajo informacije v možgane, in tudi v nasprotni smeri − elektromagnetno energijo iz možganov v okolje. Morda je to vzrok, da veljajo ženske za bolj intuitivne od moških, ker jih veliko ima dolge lase, ali da si Sihki ne strižejo las, enako indijski jogiji in drugi možje, ki veljajo v Indiji za svete.
Daja Kiari, objavljeno v reviji AURA št. 315, december 2015 Fotografija: Bigstockphoto.com