VRT PO PRINCIPIH FENG ŠUIJA
V prejšnji številki revije sem predstavila smernice za oblikovanje vrta po principih feng šuija in opisala, kako na zemljišču določite smeri neba, izravnate nepravilno obliko parcele in določite namembnost vrta. Tokrat bom razložila, kako lahko po teh načelih oblikujete harmoničen vrt.
Osem smeri neba na vrtu
Po opravljeni meritvi s kompasom iz središča parcele se lahko lotimo dela. Tloris parcele smo že narisali na papir in vrisali še hišo, lopo, garažo in kar koli stalnega je že na vrtu. Z merjenjem določimo sever in ga vrišemo v načrt. Tloris razdelimo na 9 kvadratov: od teh jih 8 pripada smerem neba, eden, središčni, pa ponazarja središče ali tai či parcele. Idealno je, da na tem kraju naša hiša. Po vrisanemu severu vrišemo v načrt še druge smeri neba tako, da sledimo smeri urnega kazalca.
Sever
Na naši polobli je ta del najmanj obsijan s soncem in takšna je tudi energija severa – mirna, tiha, temna. V feng šuiju sever povezujemo z elementom voda.
Na severni strani vrta posadimo rastline, ki ne potrebujejo veliko sonca, in drevesa. Pazimo, da rastline niso preveč jin, saj bi sicer območje, ki je že samo po sebi jin, naredili preveč »speče«. Drevesa in grmi, ki energijsko podpirajo sever, imajo manjše bele cvetove. Bela barva pripada elementu kovina, ki v podpornem ciklu hrani element vodo; obenem pomeni bela barva tudi svetlobo in upanje, in to je za sever spodbudna kombinacija. Na tem kraju lahko uporabimo tudi vodo, vendar samo v območjih, ki niso preveč hladna, saj bi sicer voda povzročila presežek elementa voda. To bi se lahko kazalo kot bolezni, povezane s tem elementom, na primer v težavah z ledvicami ali mehurjem. Težave bi lahko doletele družinskega člana, ki je povezan s to smerjo neba, v tem primeru mater in ženske članice.
Severovzhod
Energija severovzhoda je najmirnejša izmed vseh. Pomeni čas pred rojstvom sonca, torej najhladnejši del noči. Tej smeri neba pripada element zemlja, ki je zelo stabilen. Severovzhod je izmed vseh smeri neba najbolj povezan z duhovnostjo. Če ste religiozni ali le duhovno usmerjeni, je ta lega najboljša za namestitev duhovnih elementov, kot so kip Bude, device Marije, podoba Šive, Jezusa ali drugih zavetnikov. Severovzhod na vrtu lahko okrepite, če namestite velik naravni kamen, ki bo ponazarjal trdnost družine. Okoli kamna posadite nizke cvetlice ali resje. Najprimernejše bi bile tiste, ki cvetijo rumeno, oranžno in temnordeče, saj krepijo element zemlje. Severovzhod je tudi primeren kraj za lopo z orodjem, garažo, shrambo. Ne glede na to, čemu namenite ta del, naj bo vedno urejen in pospravljen. Lopa, četudi je shranjevalnica, naj bo vzdrževana, saj le tako energija ne zastaja in ne postane »strupena«.
Vzhod
Za marsikoga je vzhod najlepša smer neba, tista, s katere nas v jutranjih urah pozdravi sonce. Vzhod ima čudovito vitalno energijo, ki je usmerjena navzgor, tako kot sonce, ki vzhaja izza obzorja, ali kakor drevo, ki se vzpenja kvišku. Vzhod je smer elementa les, zato je to naravno najustreznejša lega za rastline, zlasti tiste z energijo jin, ki so nekoliko občutljivejše. Na vzhodu priporočam zelenjavno zeliščni vrt, tam bo pridelek še posebno zdrav, zlasti če bo vzgojen po biodinamični metodi. Na vzhodu naj bo poleg zelenjavnega vrta tudi čim več rož – tulipanov, zvončkov, trobentic in drugih pomladnih rož. Za druge letne čase predlagam zeleno rastje – od grmičevja do drevja. V tem cvetličnem delu ne pozabite na kakšno klop, tam boste v poletnih dopoldnevih lahko brali. Če ste bolj športne narave, izrabite vzhodni del vrta za prostor, kjer boste lahko telovadili. Tu na travnato podlago namestite košček telovadne podlage ali pa si naredite paviljon. Ta naj bo lesen, da se bo energijsko ujemal z vzhodom. V njem lahko zjutraj vadite jogo, tai či, meditirate ali urite druge jutranje sprostitvene tehnike. Vzhod vas bo s spomladansko energijo napajal ves dan, saj boste tako pravilno izrabili njegovo naravo elementa les.
Poleg zelenjavnega, zeliščnega in cvetličnega vrta, športnega kotička ali paviljona naj bi bil na vzhodu tudi element voda. Voda na vzhodu je blagodejna za hladnejše in toplejše kraje (najprimernejša lega zanjo je odvisna od lege zgradbe, oblike parcele in njene usmeritve, ter geografskih značilnosti okolice). Vodo lahko umestite v vrt na več načinov: kot ribnik, slap, vodomet, vodnjak, potok ali bazen. Najboljša je vedno čista tekoča voda. Tudi ribniki so priporočljivi, vendar le, če sta v njih naravno rastlinstvo in živalstvo. Ribniki brez živali so mrtvi in ne prinašajo nič dobrega. Vodometi, vodnjaki ali kipi, po katerih teče voda lahko zelo sproščajo in so v kombinaciji s paviljonom prava oaza.
Jugovzhod
Tudi temu predelu vlada element les. Bolj ko se približujemo jugu, več je energije jang. Jugovzhod je čudovit za namestitev žara ali poletne kuhinje. Kjer je les, ki je blizu jugu, je idealen prostor za kuho, saj to povezujemo z elementom ogenj. Okoli žara, na obrobju, predlagam tudi večja drevesa, ki v poletni vročini dajejo senco.
Za jugovzhod so še primerni: zelenjavni vrt, cvetlice, drevored in bazen. Na jugovzhodu je zelo dobrodošla voda. Vendar potem ne imejte na tem kraju žara sli kuhinje, saj bi tako nastalo navzkrižje med vodo in ognjem, to pa bi lahko povzročalo prepire med zakoncema.
Jug
Jug pomeni energijo ognja, poletja, usmerjeno na vse strani. Sile energije jang delujejo na vso moč. Na jugu lahko namestimo le rastline, ki so najodpornejše proti soncu. Barve juga so rdeča, vijolična in roza – in tam posajene cvetice naj bodo prav takšne barve (na primer sivka). Upoštevajmo jih tudi pri dekoraciji zunanjega pohištva. Jug je zelo primeren za dejavnosti vse družine – tam naj bo igrišče, travnik, prostor za žar ali očetova delavnica. Jug vabi stanovalce hiše k sodelovanju in dejavnosti. V toplejših krajih jug ni najboljši prostor za namestitev žara, saj je v njem preveč ognja.
Na jug posadimo rastlinje in večja drevesa, da bomo imeli senco in uravnotežili ogenj. Jug je povezan z očetom, vodjo družine, zato je lahko tu prostor za njegove konjičke. Na jugu naj ne manjkajo rdeče vrtnice, ki bodo krepile energijo ognja tudi v drugih letnih časih, ne samo poleti.
Jugozahod
Ponazarja prehod iz poletja v jesen, zgodnje popoldne, smer še vedno močnega sonca. To smer povezujemo z elementom zemlja, ki ima zbiralno energijo. Okoli zemlje se zbira vsa družina, ki rada skupaj obeduje. Zato je priporočljivo, da imamo na jugozahodu veliko mizo in stole za druženje družinskih članov in prijateljev. Miza in stoli naj bodo masivni, nizki in trdni, kakršna je zemlja. Najboljše je, da so temno rjavi, leseni. Tudi dekoracijo na mizi in stolih izberite v zemeljskih tonih, naj bo rumena, oranžna, peščena, temnordeča. Miza naj stoji na ploščah iz naravnega kamna, oblike na tem delu naj bodo pravokotne. Nad mizo je lahko ovijalka na lesenih nosilih, platno ali katera druga oblika zunanjih senčil.
Zahod
Kovinska energija zahoda je usmerjena v notranjost. To pomeni, da je zahod izredno dober prostor za druženje z bližnjimi. Povezan je tudi z žensko stranjo, saj predstavlja tigra, kadar je sprednji del hiše obrnjen na jug. Za okrepitev ženske energije naj bo na zahodu vrt, zelenjavni ali cvetlični. Veliko rož na zahodu bo spodbudilo romantičnost in ženstvenost. Rože so na tem delu lahko vseh barv. Najboljše so bele, modre, rumene, oranžne, svetlo vijolične in temnordeče. Zahod ima energijo, ki je povezana z otroki, zato je dobro, da jim tu namenimo del vrta. Naj oblikujejo svoj vrt ali pa jim postavite gugalnico, trampolin ali peskovnik. Tudi oblika vpliva na kakovost energije, zato uporabite na zahodu krožne oblike – za gredice in otroško igrišče. Tudi beli okrogli kamenčki, ki spodbujajo kovinsko či, ne smejo manjkati.
Severozahod
Severozahod je območje, kjer se energija odpravlja k počitku. Element kovina ponazarja čas sončnega zahoda in večera. Ta prostor namenimo počitku, rastje naj ne bo tako bujno. Uporabimo več kamenja in nizkih rastlin. To območje je primerno za dovozno pot ali parkirišče – oboje je povezano z elementom kovina. Bela barva in okrogle oblike spodbujajo kovinsko či, podpira pa jo element zemlja. Tudi delavnica z orodjem na tem kraju ne bo odveč.
Ravnotežje jina in janga
Tako kot v prostoru tudi na vrtu poskrbite za pretočnost energije či. Na vrtu, v naravi, je energija še toliko bujnejša, toda čeprav je zunaj, lahko zastaja. Aktivirajte jo s pisanim cvetjem, s tekočo vodo, otroškim igriščem, umirite pa z večjimi drevesi, skalnjakom in nizkim rastjem. Ravnotežje mora biti med zelenimi površinami in tistimi, ki so namenjene igri, druženju, peki in delu. Na vrtu namenite večji del zelenicam in manjši del delavnici/lopi/parkirišču ali garaži. Ravnotežje lahko s pravilno uporabo znanja feng šuija ustvarimo kjer koli, ne glede na to, kolikšen kos zemlje imamo na voljo.
Obilo užitkov v naravi!
Maša Zorn, objavljeno v reviji AURA, maj 2012, št. 273
Fotografija: Bigstockphoto.com