ODLOČITEV, KI MU JE SPREMENILA ŽIVLJENJE

ODLOČITEV, KI MU JE SPREMENILA ŽIVLJENJE

Prav vsak dan leta 2014 je naredil vsaj eno dobro delo. Šestindvajsetletni Luke Cameron iz angleškega Cheltenhama, se je oktobra leta 2013 zaobljubil, da bo vsak dan naredil dobro delo. To odločitev je sprejel potem, ko je za rakom umrla družinska prijateljica. „Maura mi je bila kakor mati. Bila je najbolj neverjetna ženska, kar sem jih spoznal. Ko so sosedi potrebovali hrano, jim je dala zadnji krompir, ko je prijatelj potreboval denar, mu je dala zadnji funt. Vse življenje je nesebično pomagala drugim, na njen pogreb je prišlo več kot 4000 ljudi.“

Začel je z drobnimi deli, na primer, s prijaznim novoletnim voščilom natakarici, ki ga je stregla, neznani ženski je dal kovanec za parkiranje, starejši sosedi je odnašal smeti, pekel pecivo za prijatelje in družinske člane, kupoval obroke brezdomcem, plačal bencin in podobno. V letu 2014 je za dobra dela porabil 3000 funtov, čeprav je delal v trgovini kot prodajalec za polovični delovni čas.

„V svetu, v katerem ljudje slikajo selfije in fotografirajo nove torbice ali ure rolex in te posnetke objavljajo na instagramu, smo pozabili misliti na druge. Veliko jih misli le nase. Naša generacija je pozabila skrbeti za druge, ker smo toliko obsedeni s seboj, da nam ni mar, kako je drugimi.“

Nekateri, ki jim je skušal pomagati, so bili celo sovražno naravnani do njega. Niso razumeli, zakaj jim skuša pomagati, spraševali so ga o motivu, mislili so, da za to hoče plačilo ali kaj drugega in podobno. Vendar se na takšne dvome ni oziral. S svojim ravnanjem je navdihnil tudi številne druge, še zlasti, ko je začel o svojih dobrih delih pisati spletni dnevnik.

Odkar je začel s tem izzivom sodeluje tudi v tekmovanju Utility Aida (Pomagajmo si) in upa, da bo osvojil naziv najprijaznejšega človeka v Veliki Britaniji.

Luke se je odločil, da bo s svojim poslanstvom nadaljeval, saj mu je zelo koristilo in ga spremenilo. „Ko sem pomagal drugim, sem ozdravil sebe. Človek postane veliko hvaležnejši za vse, kar ima. Želim pa tudi videti, koliko opravljanje dobrih del koristi meni samemu.“

Izdelal je tudi posebne karte prijaznosti, na katerih so različni nasveti, kako pomagati drugim. Na primer: Reci mami, da jo imaš rad ali Tujcu pomagaj poiskati prenočišče in podobno. Karte stanejo 25 funtov, 25 odstotkov prihodkov gre v sklad British Heart (Britansko srce).

Marko Vesel

 

Več ...