NASPROTNA SMER RAZKRIVA NAŠO PODZAVEST
Da se človekova podzavest skuša izraziti z govorico telesa in posebnostmi izgovorjenega ni nič nenavadnega. Nov pristop k razvozlavanju sporočil človekove podzavesti omogoča metoda Reverse Speech™: S poslušanjem posnetega govora v nasprotni smeri naj bi dala zanimive informacije o dogajanju v človeku.
Nenavadna metoda samospoznavanja je bila odkrita na prav nenavadnem kraju: na stranišču. Oktobra leta 1983 je Avstralcu Davidu J. Oatesu padel na tla v stranišču prenosni kasetofon. Ko ga je spet sestavil, je lahko vrtel kasete samo v nasprotno smer, od zadaj naprej. In tako je Oates, ko je kaseto znova poslušal, presenečen slišal, da ob predvajanju pesmi Stairway to Heaven (Stopnice v nebesa) rokovske skupine Led Zeppelin v nasprotni smeri, sliši besede: Play backwards. Hear words sung. (Zavrti nazaj. Poslušaj, kako zvenijo besede.) Za Oatesa je bil to izziv in začelo se je dolgoletno potovanje v podzavest. Obrnjenih sporočil (tako imenovanih reversalov) ni našel samo v glasbi, temveč je opazil, da se pojavljajo tudi v vseh drugih vrstah sporazumevanja. Pravi, da se pojavljajo na vsakih 10 do 15 sekund govora. Z leti je razvil zaščiteno metodo Reverse Speech™, namenjeno samospoznavanju in osebnostnemu razvoju.
Kaj je Reverse Speech™
Revese Speech™ je metoda, ki omogoča spregovoriti človekovi podzavesti. Sporočila so vsebovana že v človekovem normalnem govoru, človek pa jih sliši le, če jih posname in si jih nato predvaja od zadaj naprej. Pri tem med nerazumljivo latovščino nenadoma razločno zasliši znano besedo ali več njih, lahko je kar cel stavek.
Človeški govor se pojavlja v dveh oblikah, ki se dopolnjujeta. Eno obliko vsi poznamo, to je naš normalni govor. Govori se »naprej« in ga nadzira zavest. Druga oblika pa je skrita v istem govoru, ne da se je zavestno nadzorovati, razkrije pa se na tonskih posnetkih, ki se zavrtijo nazaj. Obe pojavni jezikovni obliki sta neločljivo povezani in se dopolnjujeta. Ta povezanost je najpomembnejši dejavnik za razumevanje sporočil podzavesti, toda ugotoviti jo je mogoče le s tehničnimi pripomočki.
Na sporočila, ki se v govoru pojavljajo v nasprotni smeri njegovega poteka, ni mogoče vplivati, niti se jih ni mogoče vnaprej naučiti ali jih ponarediti.
Kaj razkrivajo skrita sporočila
Reversal (morda bi mu slovensko lahko rekli obrnjenček) je strokovni izraz, s katerim terapevti metode Reversal Speech™ označujejo sporočilo podzavesti, ki se razbere iz posnetega govora. Podzavest nam sicer nenehno pošilja sporočila, saj se z zavestjo sporazumeva z vsebino povedanega, zvenom glasu, tonom, dihanjem in vsemi drugimi izrazi, ki jih je človek zmožen. Reversale lahko najdemo tudi v smehu, joku, petju in drugih oblikah besednega sporazumevanja, razkrivajo misli in čustva govorca med komunikacijo. Lahko potrdijo govorjeno, omogočajo razširjeni komentar ali pogosto celo posredujejo dokaze za to, da govorec ne govori resnice. Z ustrezno usmerjenimi vprašanji je mogoče celo domnevno pozabljeno spet spraviti v zavest.
Reversali se pojavljajo v človekovem vsakdanjem govoru, vendar tudi kot slike, metafore in arhetipi. Podzavest pogosto komunicira prek slik, na primer v sanjah. Zanimivo je, da je doslej praksa pokazala, da reversali zmeraj ustrezajo resnici.
Če človek želi slišati svoje reversale, se mora najprej izuriti v tem. Če je sporočilo preprosto, ga je laže slišati, večinoma pa je bolj zapleteno in zato težje razumljivo. Lahko se celo zgodi, da neizurjeni ljudje sprva mislijo, da so slišali nekaj, česar na posnetku sploh ni. David Oates je zato razvil oporne točke, ki omogočajo ločevati prave reversale od projiciranih besed ali stavkov, za katere si človek le domišlja, da jih sliši.
Kako se metoda izpeljuje
Terapevt najprej posname tisto, kar mu stranka govori, posneto shrani poseben računalniški program, ki ga nato predvaja v nasprotni smeri, del za delom, terapevt pa v posnetku išče reversale. Da bi dobil čim boljši vpogled v podzavest stranke, terapevt v pogovoru z njo uporablja posebno tehniko zastavljanja vprašanj, ki je namenjena odkrivanju strankinih slikovnih predstav (metafor), vedenjskih struktur. Pokazalo se je, da se s to metodo razkrijejo duhovni impulzi, ki usmerjajo človekovo vedenje in vplivajo nanj. Oates je v svojem dolgoletnem delu z metodo Reverse Speech™ odkril na stotine metafor in ugotovil njihov pomen z empirično primerjavo, deloma tudi na podlagi spoznanj slavnega švicarskega psihologa dr. Carla Gustava Junga in jih zbral v svojem slovarju Reverse Speech Dictionary. Te metafore so različne, pojavljajo se na primer kot imena germanskih bogov (Thor, Odin), grških (Zevs), egipčanskih (Izida), oseb iz Svetega pisma (Eva, Noe), arhetipov iz legend in mitov (pastir, hudič), živali (volk, orel) itn. Vsaka metafora ima natančen pomen in vpliva na človekovo vedenje. Odkrivanje vedenjskih vzorcev pomaga odkrivati vzgibe, ki usmerjajo človekovo vedenje.
Zgled iz prakse
Mladenič, ki se je odločil poiskati pomoč pri terapevtki tehnike Reversal Speech™, je imel težave z motivacijo. Samo ždel je doma in ni mogel najti prave smeri v življenju. Pri vrednotenju posnetega pogovora z njim, se je pojavil reversal − Moj volk je bolan. Metafora volk je v slovarju te tehnike razložena kot »poglavitni življenjski nagon in sposobnost samomotivacije«. Človek z »bolnim volkom« ne more napredovati, skrbeti za družino, ne čuti pravega poleta v življenju in podobno. Pri naslednjem obisku ga je terapevtka vprašala, kaj zanj pomeni stavek Moj volk je bolan, ne da bi mu povedala, da je to stavek, ki ga je kot reversal sporočila njegova podzavest ob prvem obisku pri njej, in ga tudi vprašala, kaj naj stori bolan volk, da bi ozdravil. Odgovor je prav tako prišel kot reversal, in se je glasil: Oaza. Operi volka s pastirjem. Oaza je po Oatesovem slovarju metafora za življenjski vir ali vodo. Tudi operi je metafora za nekaj spremeniti ali očistiti.
Reversal Speech™ omogoča poleg analize podzavesti tudi spreminjanje vedenjskih vzorcev na podlagi vpogleda v osebnost stranke. Ta del metode se imenuje metapotovanje – usmerjeno, meditativno potovanje skozi strankino podzavest, pripravljeno namensko zanjo. Terapevt se ukvarja z metaforami, ki se pojavijo med analizo. Na začetku metapotovanja si najprej ogleda, katere negativne metafore so značilne za stranko. Potem »vpelje« pomočnike, domišljijske osebe, ki stranki med metapotovanjem pomagajo in so se že pojavile kot reversal pozitivne osebe v pogovoru s stranko. Ti »pomočniki« pomagajo spremeniti neprijetne metafore ali jih celo odpraviti. Tako se spreminjajo vedenjski in miselni vzorci in se lahko odpre pot, kako življenje na novo zastaviti. To je bistvo dela po metodi Reversal Speech™.
Mladenič iz našega resničnega zgleda se je na svojem metapotovanju odpravil v domišljijsko puščavo, da bi poiskal »bolnega volka«, pri tem mu je pomagal »pastir«. Skupaj sta našla volka, ga odnesla v oazo in ga tam umila. Pokazalo se je, da je bilo s stranko po umivanju »volka« bolje, osvežila ga je voda. Metapotovanje se je končalo pod »palmo v oazi«, kjer sta se okrepila človek in volk.
Po končanem pogovoru nekaj tednov pozneje, sta stranka in terapevtka ugotavljali, v kolikšni meri so se razrešile in preoblikovale neprijetne metafore. Na terapevtkino vprašanje, kako zdaj gre volku, se je v mladeničevem govoru pojavil reversal: Volk teče. Mladenič je terapevtki povedal, da ima več energije in aktivno išče zaposlitev.
Reversal Speech™ je še ena od metod, ki skušajo odpravljati blokade in odkrivati njihovo ozadje, in je vsekakor zanimiv pripomoček. Ali se bo metoda obdržala in pokazala svojo uporabnost bo pokazal čas. Veliko kritik je namreč deležen avtor metode zaradi izredno visokih cen delavnic in tečajev, ki jih organizira, in drage programske opreme, očitajo mu željo po zaslužku, obenem pa mu očitajo tudi nekatere strokovne nepravilnosti pri razlagi potekov podzavestnih in zavestnih procesov.
Rafko Novak, objavljeno v reviji AURA št. 315, december 2015
Fotografija: Bigstockphoto.com