MATI IN DOJENČEK POTREBUJETA POSEBNO NEGO
»Masaža nosečnice zmanjšuje njen stres, lajša ji bolečine v hrbtu, spodbuja prekrvitev telesa, odpravlja otekanje nog, sprošča in pripravlja mišice za porod. Masaža dojenčka pa je pomembna predvsem zato, ker vpliva na novorojenčkovo fizično, čustveno in psihično stanje. Dotik pomaga, da se malček nauči sprejemati ljubezen, nežnost ter prilagajati soljudem in okolici,« pravi Božena Breznik, ki se je odločila, da bo njeno terapevtsko delo povezano predvsem z obdobjem človekove utelesitve – z rojstvom.
Božena Breznik, sicer ekonomistka, je opravljala delo, ki je ni izpolnjevalo – navadno je delala v pisarnah. Poleg službe pa je imela konjičke, ki so jo osrečevali – strastno je raziskovala duhovni svet, medosebne, partnerske in družinske odnose, energijsko delovanje, naravo, kristale, tarot, astrologijo in telesne masaže. Ko je leta 1996 izgubila službo, jo je seveda pretreslo, vendar pa se je kmalu zavedela, da se ji je s tem odprla nova pot: »Spoznala sem, da je bilo to, da sem postala tehnološki presežek, najlepše darilo, ki mi ga je poslalo Vesolje. Stopila sem na pot srca in duše.«
Kmalu je obiskala tečaj klasične telesne masaže. Ko ga je opravila, je svoje znanje še dopolnjevala – s terapevtsko masažo hrbta, masažo za nosečnice in za dojenčke. »Zelo rada delam z ljudmi, saj sem jim vedno rada pomagala, jim prisluhnila, jim svetovala. S svojim znanjem in intuitivnimi uvidi sem namreč iznašla način, s katerim lahko pomagam ljudem pri tem, da si znajo bolj prisluhniti, da stopijo na pot, ki pelje do samouresničitve in harmonije. Vse je namreč odvisno od njih, od njihove volje. Jaz le spremljam njihovo samozdravljenje in se ne vpletam v njihove zgodbe, saj spoštujem njihove odločitve. V pogovoru z zdravljenci skušam ugotoviti vzroke njihovih težav – te potem blažim ali odstranjujem z masažami in polaganjem kristalov na telo. Na duhovni in zemeljski ravni sem se odločila, da bo moje delo povezano predvsem z obdobjem človekove utelesitve – z rojstvom. Tako delam z ženskami ali pari, ki se odločajo za družino – pomagam jim že pred otrokovim spočetjem, med nosečnostjo ter pri porodu in po njem.«
Pomoč za dušo in telo
Božena Breznik se s terapijami in masažo ukvarja že dvanajst let. Znanje si je nabirala vsepovsod. Najprej je končala tečaja klasične masaže in masaže hrbta, potem pa je v Angliji opravila tečaj masaže za nosečnice in dojenčke. V masaži za dojenčke se je izpopolnjevala še v Avstriji (v porodnišnici Landerskrankenshause Feldbach). Usposobila se je tudi za komunikacijo in medosebne odnose. Je kristaloterapevtka in mojstrica reikija Usui, reikija kundalini in reikija crystaline. V Združenih državah Amerike se je usposobila za tako imenovano duhovno adoulo – prihodnjim staršem pomaga na duhovni in čustveni ravni (z nekaterimi tehnikami) – tako lahko ustvarijo z otrokom globljo in zavestnejšo povezavo že pred rojstvom. Lani se je usposobila tudi za doulo – spremljevalko pri porodu.
Moja sogovornica je tudi tako imenovana terapevtka nove energije. Z energijskim zdravljenjem se je seznanila pred več kot dvajsetimi leti, predvsem s pomočjo svoje tete Ane, ki je zdravilka, jasnovidka, njena duhovna mama in učiteljica. »Odprla mi je vrata v duhovni svet, v svet vilincev, angelov in duhovnih vodnikov. Naučila me je, kako naj pri zdravljenju uporabljam nihala in kristale. Znanje, ki mi ga je predala, sem združila s svojim znanjem o telesnih masažah in začela terapevtsko delo. Tako pri svojem delu uravnotežam celotno telo in vse energijske ravni. Delujem z energijo, ki prihaja iz Vira, z belo svetlobo, ki zdravi in transformira vse. Ko položim roke na telo, se odprem Viru in zaprosim, naj skozme steče zdravilna bela svetloba. Prosim, naj se vse, kar je slabega, in vse bolezni spet preobrazijo v svetlobo. K sebi pokličem tudi angele – za zdravljenje in varstvo. Odprem svoje srce in vem, da sem samo energijska prevodnica. Tako delujem pri vseh terapijah. Vseeno je, ali opravljam le sprostitvene masaže, spremljam par pri spočetju, med nosečnostjo, med porodom in po njem, ali pa opravljam energijske terapije s svetlobo in kristali.«
Delo z mamo in dojenčkom
»Pri svojem delu spremljam tudi pare ali pa le ženske. Spremljanje se navadno začne že pred zanositvijo in se nadaljuje med nosečnostjo, porodom in po njem – ko masiram mamo in dojenčka na njunem domu. Ženske in zakonce želim predvsem ozaveščati, jim povedati, kakšen je pomen starševstva in družine in kako naj se oče in mama povežeta z dojenčkom že pred porodom. Ženskam pomagam premagovati strah pred bolečino pri porodu, jih pripraviti na porod in jim pomagati sprejeti odgovornost za telo. Porod namreč ni poseg, ki bi ga lahko načrtovali po zdravnikovem urniku, temveč naravni postopek, za katerega je povsem odgovorna le ženska, ki se zaveda svojega telesa in moči. Ženska mora biti ozaveščena – zavedati se mora, da porod ni le prihod njenega otroka, marveč prihod nove duše, ki prihaja na zemljo, ter da je njena vloga veliko večja in pomembnejša, kot si sploh misli,« pravi moja sogovornica.
Božena namreč meni, da je pri spremljanju mame in dojenčka pomembno ustvarjanje posebne čustvene in energijske vezi med mamo in dojenčkom in ozaveščanje mamice. »Mama ima po porodu tudi različne težave in potrebuje veliko razumevanja in pomoči pri lajšanju telesnih tegob in stresa, medtem ko skrbi zase in dojenčka. Po porodu je utrujena in potrebuje veliko počitka. Doživlja tudi veliko čustvenih sprememb, ima pa tudi novo, veliko odgovornost. Ker neguje dojenčka noč in dan, ima malo časa za počitek. Partner in drugi družinski člani ji navadno niso v zadostno oporo, saj imajo druge obveznosti, zato je največkrat sama z dojenčkom. Njeno telo je takrat navadno šibkejše, še vedno jo spremljajo poporodne bolečine in hormonske spremembe, ki vplivajo na njeno čustvovanje. Tudi dojenček ima takrat kakšne telesne bolečine, prebavne motnje ali izpuščaje, alergije, težave zaradi zamašenega nosu itn. Prav zato potrebuje ženska po porodu nekoga, ki se ji posveča, ji pomaga, jo crklja.«
Zato terapevtka mamico po porodu telesno in čustveno podpira. Še posebno jo potrebujejo mlade matere: »Saj ni lahko biti mlada mama, takšna, ki ima prvega otroka in še nima tovrstnih porodnih in poporodnih izkušenj. Nega dojenčka in skrb za partnerja ji pomenita veliko odgovornost, zato takšnim mamicam pomagam – za krajše obdobje skrbim zanjo in za dojenčka (navadno nekaj tednov po porodu). Mamo in dojenčka navadno zmasiram takrat, ko prideta iz porodnišnice. Takšna masaža pripomore, da si ženska po porodu hitreje opomore, da se ji izboljša prekrvitev, povrne se hormonsko ravnotežje in iz telesa odstrani odvečna voda. V novorojenčku pa masaža vzbuja občutek ljubezni, saj mu z dotikom najlepše pokažemo, da je dobrodošel. Mater, in seveda tudi očeta, ali pa morda babico, naučim, kako naj dojenčka pravilno zmasirajo. Mami pokažem, kako naj se sprošča in poskrbi zase. Kajti dobro mamino počutje izboljšuje počutje drugih družinskih članov in njihove odnose.«
Najstarejša oblika zdravljenja
Masaža dojenčka je najnaravnejša in najstarejša oblika zdravljenja v človeški zgodovini – z njo so namreč ohranjali novorojenčke pri življenju. V številnih prakulturah so prav s pomočjo masaže z novorojenčkom navezali prvi stik. Božena Breznik razlaga, da so pri nigerijskih, severnoameriških, malezijskih, indijskih, tajskih, filipinskih, nepalskih in drugih starih ljudstvih ljubeči in čvrsti dotik uporabljali za preprečitev novorojenčkovih bolezni. Z dotikanjem in masiranjem so povečali možnosti za njegovo preživetje. Z masažo sta mamica in dojenček, potem ko je malček zapustil varno maternico, ohranjala povezanost.
»Pomembno je bilo tudi masiranje mame, pred porodom in med njim, saj je bila prav zato bolj sproščena in močna (še posebno za porod), po porodu pa so žensko zmasirali kar dvakrat na dan (vsaj prvih sto dvajset dni). Takšne vsakdanje redne masaže so nanjo zelo dobro vplivale: povečevale so možnost dobrega dojenja, preprečevale vnetje prsi, pripomogle so, da se je maternični položaj spet normaliziral, ustvarjale so dobro hormonsko ravnotežje, dobro počutje in sproščenost porodnice. Pri starih ljudstvih so ženske po porodu navadno dobile veliko pozornosti in nege – tako so se lahko neobremenjeno ukvarjale z novorojenčkom, ga spoznavale in se nanj privajale. Zaradi razvoja tehnologije in medicinske znanosti ter uporabe zdravil se je smrtnost novorojenčkov zelo zmanjšala. Zato masaže niso več potrebovali, saj jim dojenčkov ni bilo treba ohranjati pri življenju … In tako so na Zahodu na masažo, ki je pomenila sporazumevanje med mamo in dojenčkom, pozabili. Starši pa so zato izgubili prvinsko izkušnjo naravne povezanosti z novorojenčkom. Pozneje se je takšen primanjkljaj prikazal kot pomanjkanje obvladovanja in zavedanja telesa, kot pomanjkanje otrokovega občutka varnosti, sprejetosti in samozavesti,« pravi Božena Breznik.
Zato moja sogovornica masažo dojenčka in nosečnice tudi poučuje: »Nosečnico navadno zmasira partner ali pa kdo drug, ki ji je pripravljen pomagati pri lajšanju vsakdanjih nosečniških tegob. Partnerja poučim le o osnovnih prijemih – ti so blagi, nežni in nosečnico zelo sproščajo. Pri tem partnerja naučim še energijskega povezovanja z njunim še nerojenim otrokom. Mamico in očeta učim tudi masiranja dojenčka, in sicer po tradicionalni indijski metodi newar, ta izvira iz Nepala. Partnerja naučim še partnerske masaže, saj medsebojno masiranje izboljšuje njun odnos. Za svoje poučevanje ne izdajam uradnih certifikatov, izdam le svoj BObaby certifikat, ki ga vsi, ki jih poučujem tega masiranja, prejmejo le v spomin, za darilo.«
Masaža nosečnice in dojenčka naj bo varna
»Masaža nosečnice je dober način skrbi za nosečnico, saj zmanjšuje stres, lajša njene bolečine v hrbtu, spodbuja prekrvitev vsega telesa, odpravlja otekanje nog, sprošča in pripravlja mišice za porod. Ženske se dandanes že zavedajo, kako pomembno je, da so med nosečnostjo v dobrem psihičnem in telesnem stanju. Za to so pripravljene marsikaj narediti in si tudi pomagati. Želijo se dobro počutiti in ohraniti svoje telo v pripravljenosti – to pa pripomore k naravnemu in lahkemu porodu,« razlaga Božena.
»Navadno je masaža nosečnice varna, vendar pri tem ne smemo masirati njenega križa (vsaj prve tri mesece nosečnosti); ne masiramo je tudi takrat, ko ima težave z visokim krvnim tlakom, slabokrvnostjo, s srcem, z diabetesom, ko ima poškodovano kožo ali kosti, ali težave s krčnimi žilami. Nikakor je ne masiramo, če ima vročino, če ji je slabo in če bruha, ko ima bolečine v trebuhu. Ne masiramo tudi tistih nosečnic, ki so že imele kakšne spontane splave in ki imajo tvegano nosečnost.« Božena pravi, da za masiranje nosečnic zelo skrbno izbira masažna olja – uporablja samo naravno olje, mandljevo ali oljčno. Predlaga, naj ne uporabljamo mineralnih olj, ker se ne vpijejo v kožo. Opozarja, naj bomo previdni z dodajanjem eteričnih olj, še posebno, če ne vemo, kako učinkujejo (zato jih raje ne uporabljajmo). Vedno pa lahko varno uporabimo sivkino olje, saj nosečnico umiri in sprosti. Med nosečnostjo nikakor ne smemo uporabiti jasminovega eteričnega olja, ker povzroča krčenje mišic.
Masaža dojenčka pa je pomembna predvsem zato, ker vpliva na otrokovo fizično, čustveno in psihično stanje. »Z dotikom se dojenček nauči sprejemanja ljubezni, nežnosti ter prilagajanja soljudem in okolici. Vse, kar se nauči in sprejema, lahko pozneje predaja drugim. Z masažo dojenčku pomagamo pri njegovem pravilnem in zdravem razvoju, saj masiranje pospešuje njegov krvni obtok, presnovo, utrjuje njegov imunski sistem in živčevje, izboljšuje pa tudi pravilen razvoj njegovih sklepov in mišičja. Z gibi se dojenček sprošča, umirja, z masiranjem pa mu lahko tudi lajšamo morebitne trebušne krče in prebavne motnje. Masiranje izboljšuje kakovost dojenčkovega spanja in hranjenja.«
Moja sogovornica masira dojenčke tudi po znani indijski metodi newar. »Newar je sicer etnična skupina, njeni predstavniki živijo v Nepalu – tam še živijo tradicionalno. Masaža dojenčkov je pomemben del njihovega življenja. Vsaka mama se je nauči od svoje mame (po rojstvu prvega otroka) ali pa od babice, po porodu. Masaža dojenčkov ni pomembna samo zaradi nadaljevanja njihove tradicije, temveč predvsem zaradi krepitve vezi med materjo in otrokom ter zaradi psihološkega in telesnega dojenčkovega razvoja. Masažo newar za dojenčke je pri nas vpeljala Nasma Scheibler – Shresta – rodila se je v tradicionalni družini Newar, pozneje pa se z možem preselila v Švico, kjer tudi živi. Leta 1986 je odprla profesionalno šolo za masažo dojenčkov – v njej je usposobila že več kot sto maserjev in številne starše.« Božena Breznik sicer pravi, da bi bilo nezaslišano, če bi očetje v Nepalu masirali svoje novorojenčke, evropski očetje pa se takšnega masiranja ne branijo. Tako si ustvarijo svojo posebno in enkratno vez z dojenčkom. Najpomembnejše pri masiranju je namreč prav medsebojno povezovanje, saj prinaša v družino srečo in harmonijo.
Helena Daniel, objavljeno v reviji AURA, februar 2011, št. 259
Na sliki: Božena Breznik, iz zasebne zbirke.